Torebki do przechowywania pokarmu

Kobiety, które planują karmić dziecko piersią często zastanawiają się co zrobić w przypadku, gdy będą musiały wyjść z domu w porze karmienia i ktoś inny będzie musiał nakarmić dziecko.

Rozwiązania takiej sytuacji są dwa - dziecko można nakarmić mlekiem modyfikowanym z butelki lub matka może wcześniej odciągnąć pokarm, który w odpowiednim momencie zostanie dziecku podany w butelce. Jeśli kobieta decyduje się na drugie rozwiązanie, to musi być świadoma tego, że mleko matki musi być odpowiednio przechowywane.

W jaki sposób przechowywać mleko matki?

Odpowiednie przechowywanie mleka matki ma ogromne znaczenie w przypadku karmienia dziecka odciągniętym pokarmem. Należy przede wszystkim przestrzegać zaleceń odnośnie czasu przez jaki można przechowywać pokarm, oraz temperatury w jakiej pokarm powinien być przechowywany.

Jeśli kobieta odciąga pokarm przed samym wyjściem z domu i ma pewność, że mleko będzie podane w ciągu najbliższych 3-4 godzin, to takie mleko można spokojnie przechowywać w temperaturze pokojowej.

Jeśli natomiast kobieta chce odciągnąć pokarm wcześniej lub zrobić zapasy na wypadek nieprzewidzianych sytuacji, to takie mleko musi być już przechowywane w lodówce (do kilku dni) lub nawet w zamrażarce, jeśli pokarm ma być podany później (do 6 miesięcy).

W czym przechowywać mleko matki?

Odciągnięte mleko musi być przechowywane w odpowiednich pojemnikach. Można je przechowywać w specjalnych pojemnikach do przechowywania żywności lub zakupić specjalne torebki do przechowywania pokarmu. Pojemniki będą wygodniejszym rozwiązaniem w przypadku, gdy planujemy podać odciągnięte mleko w najbliższym czasie.

Jeśli natomiast chcemy zrobić większe zapasy pokarmu i zamrozić mleko, to dużo lepszym rozwiązaniem będą torebki do przechowywania pokarmu. Torebki pozwalają na zamrażanie różnych ilości pokarmu i przede wszystkim zajmują znacznie mniej miejsca w zamrażarce niż pojemniki.

Zajmowana przestrzeń jest uzależniona m.in. od ilości mleka w torebce, pojemnik zawsze zajmuje tyle samo miejsca niezależnie od tego, ile mleka jest w środku. Dodatkowo jeśli chcemy zrobić większe zapasy, to trzeba by zakupić dużą ilość pojemników. Nie da się ukryć, że zakup torebek do przechowywania pokarmu będzie z pewnością mniejszym wydatkiem.

Page top