Zanęty wędkarskie w sklepie z ziarnami

Wędkarstwo, dla jednych sport i pasja, dla innych pretekst do spotkań towarzyskich. Niezależnie od tego z jakiego powodu ktoś się decyduje na zostanie wędkarzem , aby odnieść sukces potrzebuje dobre zanęty wędkarskie. Przyjrzyjmy się bliżej czym jest zanęta i co powinno wchodzić w jej skład. Jak łowić na zanętę, aby połów był udany?

Co to jest zanęta wędkarska?

Początkującym miłośnikom wędkarstwa wydaje się, że podstawą udanego połowu jest przynęta. Nie jest to jednak do końca prawda. Potrzebne jest bowiem jeszcze coś co przywabi do niej rybę. Taką rolę pełną właśnie zanęty wędkarskie. Zanęta składa się z kilku składników, a jednym z nich są dobrej jakości karmy dla ryb. Ich rola jest przyciągnięcia ryby i podniesienie skuteczności połowu.

Zanęty wędkarskie są zazwyczaj przeznaczone dla konkretnego gatunku ryby. Ich skład oraz karmy do ryb w nich zawarte dobierane są tak aby smakowały np. rybom karpiowatym czy rybom spokojnego żeru. Dla tych pierwszych najlepiej sprawdzi się żółty groch, dla drugich ziarna konopi.

Dobre zanęty wędkarskie, czyli jakie?

Najważniejszym elementem, który cechuje zanęty wędkarskie jest odpowiednio dobrana baza. Do niej dołącza się inne składniki. Ważne jest aby zanęta nie pozostawiała smugi w wodzie. Używane na zanęty karmy dla ryb powinny posiadać również odpowiedni zapach. To właśnie on najbardziej wabi rybi. Również zapach zanęty powinien być dobrany pod dany gatunek ryby. Ryby karpiowate najbardziej lubią zapach karmelu, a leszcze - czosnek.

Zanęty wędkarskie nie powinny być rzucane przez cały czas. Doświadczeni wędkarze sugerują, aby proces ten przeprowadzać partiami. W pewnych odstępach czasu. Karmy dla ryb dodawane do zachęty należy również dobierać w zależności od rodzaju łowiska. Inaczej łowi się na jeziorze, inaczej na rzecze. Duża ilość zanęty nie wpływa na skuteczność połowu. Pamiętać należy również, że zbyt zanęty wędkarskie w nadmiarze mogą być szkodliwe dla ekosystemu i stabilności biologicznej obszaru wodnego, należy je więc używać z umiarem. Nadmiar zanęty może także gnić i pleśnieć, co dodatkowo odpędzi ryby, zamiast je zachęcić.

Page top