Czym są napędy do systemów oddymiania

Aby system oddymiania mógł po zarejestrowaniu pożaru mógł działać w sposób automatyczny należy wyposażyć do w napędy do drzwi, okien, klap oddymiających. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów napędów. Przeszukując dostępne w sklepach systemy oddymiania napędy, które możemy spotkać najczęściej to napędy zębatkowe oraz łańcuchowe.

Napędy łańcuchowe przeznaczone do systemów oddymiających

Projektując systemy oddymiania napędy należy uwzględnić. Są one niezbędne i ominięcie ich na tym etapie niepotrzebnie skomplikuje cały proces budowy. W starszym budownictwie napędów jednak często nie uwzględniono. Nie jest to coś czego nie można naprawić, bowiem da się zaadaptować już istniejący budynek i system przeciwpożarowy do aktualnych wymagań w tym również wyposażyć go w napędy do drzwi, okien i klap oddymiających.

Tytułowe systemy łańcuchowe to chyba jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań. Jest ono szczególnie powszechne w dużych budynkach, w tym budynkach użyteczności publicznej czy blokach wielorodzinnych. Okna czy stolarka drzwiowa tworząca systemy oddymiania napędy w nich stosowane dostępne są w szerokich paletach kolorystycznych, dzięki czemu łatwo je do siebie dopasować. Podstawowa zaleta jaką mają napędy do drzwi, okien, klap oddymiających to ich bardzo cicha praca oraz fakt, że do działania potrzebują naprawdę niewiele energii.

Napędy zębatkowe przeznaczone do systemów oddymiania

Napędy zębatkowe to kolejny rodzaj napędów, które mogą być wykorzystywane w systemach oddymiających. Często zdarza się, że tego typu napędy do drzwi, okien, klap oddymiających montowane są również w celach wentylacyjnych. Zaletą tego typu napędów jest to że ich montaż jest mało inwazyjny. Na etapie kiedy projektowane są systemy oddymiania napędy mogą zostać bowiem od razu uwzględnione w stolarce okiennej.

Podobnie jak napędy łańcuchowe, także napędy zębatkowe dostępne są w szerokiej palecie kolorów. Bardzo ważne jest aby napędy do drzwi, okien, klap oddymiających posiadały wszystkie wymagane certyfikaty, dzięki temu mamy bowiem pewność, że są one całkowicie bezpieczne i spełnią swoją funkcję w razie pożaru.

Page top