Profesjonalna renowacja lakieru samochodu

Na karoserii każdego samochodu z biegiem czasu pojawiają się mniej lub bardziej widoczne zarysowania. Mogą być one spowodowane zarówno nieuwagą kierującego, czynnikami losowymi sił natury jak i znaczną nieostrożnością innych uczestników ruchu drogowego, a zwłaszcza na parkingach pod supermarketami. Jakie jest wtedy wyjście? Na ratunek przychodzi renowacja lakieru samochodu. Problem ten dotyczy często osób, które używają samochodu w terenie, poza utwardzonymi drogami, jak na przykład wędkarze.

Jakie są przyczyny uszkodzeń lakieru?

Degradacja powierzchni lakierowanej auta może nastąpić jako konsekwencja różnych czynników. Można wymienić, chociażby:

  • Tlen zawarty w powietrzu
  • Niewłaściwa pielęgnacja
  • Czynniki mechaniczne

Każde z wymienionych wpływa na lakier w innym zakresie. Zaczynając od tlenu, to mówiąc najprościej, reaguje on ze składnikami chemicznymi lakieru pojazdu, przez co powoduje on jego matowienie oraz związany z tym nieestetyczny wygląd.

Będąc przy niewłaściwej pielęgnacji, można podzielić ją na kilka zakresów:

  • Błędne mycie pojazdu - skutkuje ono najczęściej kolistymi rysami na lakierze;
  • Brak regularnego usuwania czynników organicznych jak ptasie odchody oraz owady - kwas zawarty zwłaszcza w odchodach powoduje znaczną degradację, a w konsekwencji nieestetyczne wżery;
  • Niewłaściwe polerowanie auta - powoduje widoczne na lakierze w świetle słonecznym tzw. hologramy.

Ostatnią częścią są czynniki mechaniczne. Można tu zaliczyć ubytki lakieru spowodowane np. odpryskującymi kamieniami lub przetarcia lakieru.

Jak przywraca się dawny wygląd lakierowi?

Większość warsztatów zajmujących się auto detailingiem ma w swojej ofercie różne warianty renowacji lakieru samochodu:

  • Odświeżenie - jest to jednoetapowe polerowanie lakieru, które usuwa większość łatwousuwalnych rys oraz odświeża powierzchnię zmatowiałego lakieru;
  • Korekta - wygładza ona lakier na samochodzie likwidując zarówno płytsze jak i głębsze rysy;
  • Pełna renowacja - najbardziej czasochłonny, ale i również przynoszący najlepsze efekty, wieloetapowy proces polegający na usunięciu uszkodzonego lakieru wyciągając z lakieru całość jego głębi.

Jakie korzyści płyną z naprawy lakieru?

Przede wszystkim odświeżony wizerunek samochodu będzie cieszył oko właściciela, jak i przykuwał wzrok przechodniów. Poprawiona powłoka lakiernicza wpływa także na ochronę przed korozją pojazdu, a co za tym idzie - dłuższy jego żywot i oszczędność na naprawach blacharskich. Nie można też zapominać, że renowacja koloru auta w znaczący sposób podnosi jego wartość na rynku wtórnym. Atrakcyjny wygląd może w przyszłości ułatwić sprzedaż samochodu.

Page top